Ezerszám indulnak perek a lakbér- és közüzemi tartozások miatt
Az Állami Igazságügyi Közigazgatás adatai szerint 2024-ben 3,1 millió ügyet regisztráltak a bíróságokon, ami 0,3%-kal több, mint az előző évben. A büntetőügyek területén mutatkozott a legnagyobb növekedés, számuk a 2023-as 332 ezerről 2024-ben 528 ezerre nőtt. Polgári ügyből is több lett 7%-kal, vagyis 982 ezer helyett egymillió esetet regisztráltak – írta a dengi.ua az Opendatabotra hivatkozva.
Megjegyzik ugyanakkor, hogy a gazdálkodási és adminisztratív bíróságokon az esetszám csökkenését tapasztalták: az ügyek száma 14, illetve 11%-kal csökkent tavaly. Öt %-os csökkenés figyelhető meg az adminisztratív jogsértési eljárások terén is.
A kimutatás szerint a tavaly vizsgált ügyek legnagyobb hányada – több mint egymillió ügy, ami az összes eset 33,3%-a – polgári jogvita volt. Az adminisztratív jogsértési ügyek a teljes esetszám 28,3%-át tették ki, a büntetőügyek pedig a 16,7%-át.
A polgári jogviták fő kategóriáját továbbra is a lakhatási és kommunális szolgáltatásokkal kapcsolatos adósságbehajtási perek képezik. A 298 ezer ilyen ügy az összes polgári per 28%-át teszi ki. A második helyen a kölcsönökkel, hitelekkel és banki betétekkel kapcsolatos viták állnak (126 ezer, azaz 12%), ezt követik a válóperek (120 ezer, azaz 11,5%) és a fogyasztási hitelek (73 ezer, azaz 6,9%).
Ami az adminisztratív bíróságokat illeti, ott a „szociális” ügyek dominálnak, mindenekelőtt a közszolgálatból elbocsátottakkal kapcsolatosak: 151 ezer ilyen ügy volt tavaly, ami a teljes esetszám 33,7%-a. Jelentős számú kereset a nyugdíjbiztosítással (85 ezer ügy, 19%), és a „csernobili” nyugdíjellátással (22 ezer ügy, 5%) kapcsolatos.
A gazdálkodási ügyek között a jogsértés megszüntetésére irányuló eljárások vannak túlsúlyban: 7,3 ezer ügy (12%). Ezeket követik a termékszállítással, a munka elvégzésével és a szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos viták (9,4%), valamint az energiahordozók szállításával összefüggő ügyek (7,6%).
(szcs/dengi.ua)